Autentický Vietnam

Navštíveno 03/2018

Pokud člověk chce zažít příjemné dobrodružství, nechť se vydá do Vietnamu. Tvrzení, že turismus se rapidně rozrůstá není až tak pravdivé. Řekla bych, že rozrostlým už je. Možná pro Čechy až v poslední době objevená destinace, avšak pro takové Australany nic nového. Takže ano, připravte se na turisty i v odlehlejších destinacích, ale jedná se o příjemný turismus, takový spíše nekomerční.

Kdybych musela popsat Vietnam jedním slovem, řekla bych surový. Avšak ne ve smyslu násilnický, ale prostě neopracovaný, autentický. Velké rozdíly hledejte mezi sever a jihem. Nejen ty historické a geografické, ale i v přístupu či chování místních, v kultuře, a i vzhledem k cenám. Pro mě se více autentický jevil sever, tam se mi líbilo moc.

Vietnamská socialistická republika se rozprostírá o rozloze čtyřikrát větší, než je naše domovina. Jedná se o podlouhlý stát, který od severu k jihu měří kolem 3 000 km (záleží, z kterých bodů měříte). Na procestování celé země potřebujete vcelku hodně času. Já jsem za necelé tři týdny stihla tyto destinace: Hanoi, Ha Long Bay, Phong Nha, Da Nang, Hoi An, Phu Quoc, Cu Chi Tunnels, Ho Chi Minh.

A co bylo tím nej nej nej?

Ve Vietnamu bylo úžasné téměř všechno! Všem, kteří hledají bezpečnou, autentickou a zajímavou zemi, mohu jen doporučit! V tomto článku jsem vypíchla 7 (8) nejlepších zážitků.

1. Autentičnost

Fakt, že se dostanete tak blízko. Mnohdy restaurace i "hostely" jsou součásti domů místních nebo jsou přímo jejich domovem. V rozvinutých zemí nemáme moc šanci toto zažít. Většinou jsme ubytováváni v hezkých hotelech, které jsou vzdáleny od místního života. Vietnam je ovšem opakem a stále ještě máme obrovské štěstí poznat ho opravdu z blízka a v reálu.

2. Lidé

Neuvěřitelně příjemní, pohostinní a ve většině případů upřímní. Ano, dělají věci pro výdělek, ale nehledejte křivé jednání, ani podvodné služby (věřím, že výjimek je poskrovnu).

3. Cestování na skútru

Nepřekonatelné, úžasné - více se dozvíte v článku Skútrem po Vietnamu.

4. Bahenní koupel v Phong Nha-Kẻ Bàng National Park

Není hlavním bodem cestovatelských příruček, ale pro mě představuje jedno z nejhezčích míst Vietnamu. Možná proto, že zde najdete krásnou přírodu a lze vyzkoušet něco, co jen tak někde možné není! Ubytování ve vesničce Phong Nha, který se táhne okolo řeky Song Con s krásnými výhledy na zelené kopečky. Pohoda z tohoto místa vyloženě srší (tedy alespoň na mě sršela).

V oblasti najdete množství jeskyní a dalších krás (díky válce jeden z posledních pralesů v této zemi). Pokud jste mobilní, stačí si vždy dojet ke vstupu do jeskyní, nemusíte si platit organizované tours, kterých se ve městě nabízí nespočet. Phong Nha Cave v porovnání se slovinskými obřími jeskyněmi v Postojné je sice také obří, ale bez té extrémní spousty turistů. Navíc můžete chodit téměř všude, žádné zábrany (co jsem viděla, tak návštěvníci byli ukáznění). Ale co rozhodně doporučuji je - dojet si do Dark Cave Vietnam (my jsme si zaplatili výlet od agentury, ale jak jsem psala, můžete rovnou dojet před Dark Cave, zaparkovat vozítko a zaplatit si jen vstup - cenově to vyjde pouze o něco málo levněji, ale jste pány svého času). Sjezd po zip line do modro-zelené řeky Song Con a krátká túra s čelovkami v naprosto temné jeskyni. Cílem je malinkaté bahenní jezírko. Úžasný zážitek. Bahno má konzistenci téměř jako voda, ale přitom vás nadnáší, jako byste leželi v mrtvém moři. Je to velmi zvláštní pocit jak si tak sedíte v řídkém bahně...

5. Lampióny v Hoi An

Více turistů na jednom místě jsem dlouho neviděla, ale důvod se ukázal hned při příjezdu do tohoto malebného městečka. Vyloženě vás ovane síla atmosféry místa, které reprezentují všudypřítomné lampiony. Ty najdete například: na mostech, v ulicích, na tržišti, jako výzdoba v obchodech, restauracích atd. Hoi An je také místem, kde nakoupíte to nejkrásnější vietnamské zboží a najdete jeden z nejchutnějších night marketů, kde se velmi dobře najíte (street food). Všem bych přála zažít město v noci s jeho úžasnou scenérií hořících lampionů v řece.

6. Chùa Linh Ứng

Zcela neplánovaně objevený budhistický chrám u Da Nang. Sedíme si na výborném pozdním obědě po návratu z Hoi An. Kocháme se výhledem na moře a přemýšlíme, co je to tam v dálce, na kopečku. Jelikož máme dostatek času do odjezdu nočního vlaku a naše skútry parkují před restaurací, vydáváme se "na kopeček" na poloostrov Thọ Quang. Kromě štěstím pulzujících výhledů na moře objevujeme posvátné místo. Takové mám opravdu ráda...

7. Nejen noční bouřka v Ha Long Bay

Ha Long Bay bylo samo o sobě lehkým zklamáním. Spousta lodí, spousta lidí a zejména v přístavu
oblaka ze spalovacích motorů. I po odplutí dále do Dračí zátoky lze pozorovat sem tam plující igelitové pytlíky a jiné odpadky. Tím nejkrásnějším a nejintenzivnějším se nakonec ukázalo samotné přespání na lodi. V noci nás zastihla bouřka, což přidávalo na intenzitě zážitku. Pomalé proplouvání mezi skalami má také rozhodně hodně co do sebe.

V rámci "zájezdu" (dvoudenní tour s místní cestovní agenturou z Hanoje) jsme absolvovali kurz vaření vietnamského jídla, stejně jako návštěvu perlové farmy. Zvláštní na této farmě bylo, že u každé plovoucí chýše můžete vidět přivázaného minimálně jednoho psa - bez možnosti někde běhat, jít se vyvenčit...ptala jsem se průvodce - proč??? a na to mi odpověděl, že ve Vietnamu mají velmi rádi psi jako domácí mazlíčky...

Naopak nadšená jsem byla z nákupu pravých perel (za desetinu ceny - sice nesymetrických a kazových, ale perel) od babičky Vietnamky, která po setmění obrážela jednu výletní loď po druhé a dlouhou tyčí s mističkou na konci nabízela zájemcům na palubě různé výrobky.

Věřím, že pokud bych navštívila oblast Sapa, tak by zde byl i bod č. 8 s tuto lokalitou.