Cejlon – NEleštěná krása Asie

Procestováno 09/2018

I tak by se dalo pohlížet na rozmanitý ostrov s původním názvem Cejlon! Pokud hledáte bezpečnou a levnou zemi, kde můžete obdivovat ryzí přírodu, skvosty kulturní, odkazy budhistické a hinduistické, čajová políčka i příjemné pláže, doporučuji navštívit Srí Lanku a užít si malou/velkou ochutnávku Asie.

Méně bídy a více čistoty

Nelze srovnávat, nedělá se to, nemám to ráda, ale přeci jen se neubráním. Srí Lanku jsem navštívila několik málo měsíců po Vietnamu a zarazila mě čistota a celkový rozvoj (ve prospěch Srí Lanky). Turistický ruch zde existuje evidentně již delší dobu, ale přesto se mu lze vyhnout, a to i na nejrušnějším okruhu (Colombo - Galle - Ella - Kandy - Dambulla a zpět Colombo).

Praktické info

Abyste mohli navštívit Srí Lanku, je nutné nejprve zařídit víza (tzv. ETA). Obecné pravidlo platí i zde - vyřizujte si vždy veškerá povolení na oficiálních stránkách, ať nezaplatíte třeba dvojnásobnou cenu (vyplývá z vlastní dávné blbosti). Cena se pohybuje kolem 40 dolarů.

Když už jsme u peněz - vyměnit si můžete srílanské rupie hned na letišti v Kolombu nebo prostě vybrat v bankomatu (najdete je i v menších městech s klasickým označením ATM). Nejčastější zahraniční měnou (kterou lze platit v turistických oblastech) jsou dolary.

Vemi důležitou součástí při organizaci za poznáváním tvoří samozřejmě letenky (bez těch to holt nejede). O cenách se dozvíte v článku Asie levně? Srí Lanka v číslech. Já volila Ukraine Airlines z Prahy s přestupem (necelé 3 hodiny tam a přes 3 zpět) v Kyjevě. Vše proběhlo bez zdržení. Strava ok, až na to, že alkohol se podává pouze za příplatek!

Některé "výjezdy za poznáním" je potřeba detailně naplánovat, jindy se nechávám náhodně unášet. V tomto případě jsem to nechala spíše na druhou variantu a lehce jsem narazila. Wifi není na každém rohu, jako třeba ve Vietnamu, takže si jen tak místo na přespání přes net nenajdete. Ale opačný případ se ukázal jako ne zcela šťastný - sice jsme na bookingu zamluvili předem dvě ubytování, ale mělo to zásadní háček. První hotel (po dvou hodinách útrpného hledání) jsme prostě museli zrušit, nebylo možné se nikam dovolat ani to prostě najít. U druhého případu jsme se také zapotili i spolu s řidičem, který nás na místo vezl. Nebýt jeho, tak jsme asi spali na letišti. Ale věřím, že jsme jen měli štěstí na zapeklitá místa bez adres. Každopádně platí, že zejména mimo sezónu najdete místo k přespání vždy, není potřeba rezervovat ani hledat na bookingu na místě. A to se nám osvědčilo nejvíce.

Nejmocnější zážitky z cesty?

Vyjmenovat bych mohla list položek toho, co stojí za vidění. Avšak každý chce objevit krásy Cejlonu sám, proto pouze inspirativně:

Národní parky & fauna obecně

K fauně připojím malé upozornění - pozor na škorpiony a opice snažící se ukradnou třeba zrovna váš baťoh (kde mimo jiné máte pas, no bylo to o fous)...

Čajové plantáže

Nelze než doporučit Lipton´s seat nebo jakoukoliv zajížďku mezi čajové plantáže. Počasí se sice střídá rychleji než nálada u bipolárně afektivního jedince, ale o to je to magičtější podívaná.

Spice garden

U tématu Spice Garden se zastavím s menším popiskem. Zejména příznivci přírodní/původní medicíny, nechť zpozorní! Přestože po každé návštěvě se znalým popisem a ukázkou léčivé flóry následuje nevyhnutelný prodej výrobků z ní, i tak prozkoumání alespoň jedné z bylinných zahrad stojí za to. Dozvíte se více o ájurvédě (snad prominete za poučku - nejstarší a celosvětově uznávaný medicinský systém, oficiálně uznán v roce 1982 Světovou zdravotnickou organizací WHO - více v knize Davida Freje) a také o léčivých účincích jednotlivých rostlin.

Jestliže se pohybujete v Tangalle, pak z přehršle všech Spice Garden (zejména hojně jich najdete mezi městy Kandy a Dambulla) doporučuji jednu ukrytou na uličce Medaketiya Road - asi 30 m od Mallika Guest House směr město.

Zharmonizujete svého ducha

Odkaz východních náboženství, harmonie a nenásilné víry najdete i na nejneobvyklejších místech, a to i v nejneobvyklejších rozměrech.

A co mě ještě hodně bavilo na Srí Lance? Sofistikovanější způsob prodeje, než na který jsme zvyklí. Od přímého nabízení, až vnucování se tamní přesunuli spíše k taktice - "já ti něco fascinujícího ukážu či povím, a tím získávám šanci nalomit si tě na svou stranu pro nenásilnou nabídku mých služeb". Na příkladu: Pláž, pár lidí na ní. Odchytává nás místní se slovy "turtle, turtle", seznamujeme se. Jakmile se dozví, že já jsem národnosti české, přeladí své turtle na zelva. Odvádí nás do zátoky, záhy krmíme obří karetu. Sebou máme pouze ručník, žádný bakšiš - to ale k mému překvapení není cílem...Pointou celé estrády představuje nabídka šnorchlování po tamní
zátoce s dopravou na uzounké vahadlové loďce. Není to krása?