Cestuj levně! Dobrodružství s minimální útratou...

Pro ty, kdo potřebují šetřit a nemají nebo nechtějí utrácet peníze, jsou zde následující konkrétní tipy, jak na opravdu levné cestování. Základní předpokladem je, že nejste konzervy. Naopak vaše chování by mělo vykazovat určitou dávku odvahy. Cestu si plánujte na vlastní pěst - tipy na levnou cestovku zde nehledejte (i když jedno opravdu dobré doporučení jsem nemohla neuvést). V tomto článku popisuji nejvyhrocenější, nejzazší a někdy až šílené možnosti, tak to berte s rezervou a vezměte si jen to, co se hodí zrovna vám...

Kam se vydat?

Výběr destinace představuje zásadní bod, který určuje celkové náklady. Útratu za cestování ovlivňuje jednak vyspělost dané země. Dále zde máme stereotypní tvrzení: čím více na západ tím vyšší útrata, a naopak - východ jakožto levnější lokace. To je ovšem mnohdy pravda... Avšak nenechme se zmást, neplatí vždy. Příkladem rozvinuté destinace ležící na východě je Japonsko. Tam na úplně levnou dovolenou nepojedeme (ale můžeme si ji naplánovat tak, aby vyšla na minimum).

Pojďme se podívat na konkrétní lokality!

V Evropě se nejčastěji setkáte v seznamu nejlevnějších zemí s Polskem, Litvou, Lotyšskem. Cestovat za málo ale můžete také v Rumunsku nebo Maďarsku. Ovšem naprosto nejnižší ceny hledejte v těchto zajímavých lokalitách: Ukrajina a Turecko!

Dle backpacker indexu pro rok 2018 jsou hodnocena právě tato evropská města jako nejlevnější: Kyjev na Ukrajině, úžasný Krakov v Polsku, Bělehrad v Srbsku, Bukurešť v Rumunsku a na pátém místě se umístila bulharská Sofie. Nikoho asi nepřekvapí, že nejdražší města tvoří trojice Curych, Benátky a Reykjavík. Žebříček umístění celkem 56 evropských měst hledejte zde.

A pokud se podíváme za hranice Evropy, pak na listu finančně nejméně náročných zemí pro rok 2018 vévodí bezesporu Indonésie. Svou roli sehrává výhodný kurz. Za jeden dolar dostanete mnohem více rupií, než tomu bylo třeba před pěti lety.

Dále se za levným poznáváním můžete vydat do Mexika, Indie, Kolumbie. Pro větší dobrodruhy se nabídka rozšiřuje na Saudskou Arábii, Zambii či Pákistán. Celkový žebříček pro rok 2018 najdete například zde.

Nejen výběr cílové destinace hraje důležitou roli. Záleží také na tom, zda se pohybujete ve vyhlášených turistických oblastech nebo mimo ně! Ušetřit ale můžete, aniž byste přišli o krásná místa. Konkrétně to znamená: navštívit turistická místa ano, ale třeba nocleh či večeři řešit v dalším městě bez přirážky pro turisty.

Jak se dostat na místo?

Pokud se pohybujete po pevnině a překonáváte jen malé vzdálenosti, bezesporu nejlevnější variantu reprezentuje stopování. Funguje to i na vodě! stopnout můžete cokoliv... Nechcete-li ale využít tento druh transferu (ani se spoléhat pouze na svůj pohon - ať už prostřednictvím chůze, na kole či třeba na koni?!), jezděte s místními veřejnou dopravou. V našich končinách také dobře funguje BlaBlaCar - dnes se sdílí kde co, tak proč nevyužít některou z mnoha společných jízd?

Jakmile hovoříme o letenkách, tak mohu zmínit dva protipóly v ceně:

Nejlevnější = je mi úplně jedno kdy, kam a odkud letím a kupuji v předstihu nebo v akci plus mi nezáleží, jak dlouho budu na přestupu čekat na další spoj...

Nejdražší = přesný termín, přesné místo a ke všemu na poslední chvíli...

Nevíte kam a kdy? nejlépe se Vám bude vyhledávat na Skyscanner. Pro vyhledávání letenek po Evropě se opakovaně osvědčuje AzAir. Nabídky na akční letenky jsou všude kolem nás, stačí si vybrat... Mohu doporučit cestujlevne.com. Výborný zdroj hledejte také na Pelikánovi, ovšem zabruste do sekce Akční letenky.

Jak ušetřit za nocleh?

Bezkonkurenčně nejlevnější ubytování poskytuje vlastní stan, hamaka nebo prostě spaní pod širákem (v takovém případě doporučuji zjistit si tzv. ohrožení faunou - je šance, že vás v noci bude otravovat třeba medvěd, zdivočelý pes nebo slon?).

Dále můžete zkusit štěstí u místních, možná vás nechají přespat u nich doma nebo ve stodole či na zahradě. Asi se budete divit, ale jedna moje kamarádka toto praktikovala dokonce i v Čechách! a k mému překvapení velmi úspěšně!

Ovšem jistější variantu představuje tzv. Couch Surfing. Zaregistrujete se na jejich stránkách a sdílíte ubytování oboustranně - vy nabízíte a i využíváte. Znamená to, že po předchozí domluvě může někdo zavítat k vám do domu nebo vy se ubytujete kdekoliv na světě u zaregistrovaných členů.

Stravování

Sice nelákavá varianta, ale pokud opravdu škrtíte rozpočet, kufr nějaké potraviny z domu snese. Sice pak člověk přichází právě o to nejlepší, kdy ochutnává a poznává místní pokrmy, ale varianta to je. Mám pro vás ale dobrou zprávu - jídlo koupíte na místě mnohdy levněji, než v Čechách (alespoň v mnoha destinacích, které jsou popsány výše).

Stejně jako u ubytování platí možnost pozvání od místních. Stále existují velmi pohostinné národy. Takovéto země reprezentuje například Arménie nebo Gruzie. Na toto téma doporučuji famózní přednášky cestovatele a fotografa Pavla Svobody, kde se dozvíte pikantní podrobnosti z jeho cest.

Závěrem...

Za cestování zdaleka nemusíte udat celou výplatu ani dlouhé roky šetřit. Naopak s nižším rozpočtem získáte zážitky k nezaplacení! A pro ty, kteří přeci jen raději využijí pohodlí cestovních kanceláří, je zde jedno dobré doporučení na levnou dovolenou. V oblasti nejvýhodnějších last minute zájezdů se opakovaně osvědčuje Fisher!