Road Trip (praktické info) – Švýcarsko, Francie a nějaké drobné...

Procestováno 05/2018

Vyjet si jen tak na divoko - dvě holky, auto a spaní v přírodě - mít jen rámcový plán? Zní to krásně, realita zas takový odvaz není. Nejhorší spojení vidím v - auto a spaní na divoko - to si vsaďte do představy civilizovaného Švýcarska a hustě osídlené francouzské Provence.

Pravda je, že v cestování po Evropě se spaním v přírodě nejsem až tak zběhlá. Nyní již poučena ráda poskytnu své zážitky. Plánovaný road trip na Balkán s mým drahým se díky jeho pracovnímu vytížení trochu zvrtl a byla jsem vděčná své dobré kamarádce Anetě, že je flexibilní a ochotna strávit dovolenou se mnou a plány se rázem měnily. Během pár dní jsme vyměnily destinaci z Balkánu na západní Evropu (s domněnkou, že je to bezpečnější pro dvě holky). Místa naší cesty jsme volily na základě informace, kde můžeme volně stanovat.

Road Trip nakonec vypadal takto:

Výjezd z ČR z naší rodné vísky směrem na Budějice -> Mnichov -> Bodamské jezero -> Lichtenštejnsko -> přes San Bernardino Pass do Lucernu -> přes Interlaken do Lauterbrunnen -> Bern, Ženeva bez zastávky -> Annecy -> k Lake of Sainte-Croix -> La Ciotat -> Azurové pobřeží včetně zastávky v Sain-Tropez a Monaku -> přes Janov k Lago di Garda -> oblast okolo Villachu zbyla na příště...

Byl to Road Trip s velkám R - celkem jsme najely něco málo přes 3 tisíce km za 12 dní. A jelikož se jednalo o low cost dovolenou, která nás nakonec vyšla na 9 a půl tisíce korun českých per osoba (na divoko jsme spaly pouho-pouze jednou). Párkrát jsme zašly do restaurací na místní kuchyni. Hojně jsme navštěvovaly obchody s vínem a lokálními potravinami. Platit jsme musely i za dálnice a zde jsou nějaká ta tvrdá data:

Dálniční známky rok 2018 (cca)

Rakousko - 10 dní 9 €; 2 měsíce 26,2 €

Švýcarsko - jen roční, a to za 40 CHF (cca 850 Kč); vyvarovat se - hraniční tunel Mont Blanc (33 €) a Grand San Bernardo (19 €)

Německo - v roce 2018 zatím stále bez poplatku, ale pozor na plánovanou změnu

Itálie - mýtné brány (drahé jak něco)

Francie - mýtné brány - výše dálničních poplatků dosahuje zhruba hodnot 9 € na 100 km

Pro hrubou představu – rozmístění silnic s poplatky
Pro hrubou představu – rozmístění silnic s poplatky

Pravda je, že ve Francii jsem se snažily vyhýbat všem poplatkům, nic jsme neplatily a dostaly jsem se na tak malebná místečka, jako by tomu tak přes dálnice nebylo. Nicméně tento "styl" cestování je časově dosti náročný!

Tou nejcennější zkušeností bylo:

Jet na divoko s autem do velmi civilizovaných míst je tak trochu blbost - s baťohem a na stopa/kolo/moto nebo hromadnou dopravou ano, to se ještě někde upíchnete, ale snažit se upíchnout i auto, to je téměř nadlidský úkol.

Přestože jedu bez plánu, je dobré si vždy vypíchnout místa, která  jsou zajímavá. Předem jsem si zjistila top z daných oblastí - něco jsme navštívily, něco vynechaly, a naopak objevily i to, co nebylo v "topu".

Vždy je dobré mít stažené offline mapy (třeba mapy.cz) - tam najdu i případné kempy (což, upřímně řečeno, se nám tuto dovolenou dost hodilo), turistické trasy a další důležité body na neplánované cestě.