Island - silné zážitky v jeho surovosti

Procestováno 05/2017

Přestože Island vévodí v žebříčku počtu sebevražd, povídá se, že představuje jeden z nejkrásnějších kousků světa. Měla jsme to štěstí poznat proč. Očekávání poměrně průměrné, překvapení možná až astronomické. Přestože zmrzlejší dovolenou (samozřejmě kromě dovolené vyloženě na lyžích) jsem ještě nezažila - a to byl květen, o to se stal prožitek intenzivnější a na Island se vrátím ráda.

Na "zmrzlý" ostrov jsme odjížděli s vidinou projet si celý "ring" po silnici č. 1. To se nám za pouhých 11 dní také povedlo. Sice jsme nestihli západní fjordy, ale alespoň máme o důvod více (v pořadí asi padesátý) se sem vracet. Přestože jasný plán určen nebyl, okrajově jsem si zjistila alespoň místa pro kempování. Potřebovali jsme někde zaparkovat náš zapůjčený obytný Dacia Dokker bez topení! (zde se projevila má super šetřivá povaha: "jedeme v květnu, tak na co bychom měli jako připlácet za topení?!?", tak jsem spala v pěti vrstvách a péřovce). 

Zajímavostí je, že na Islandu z pohledu legislativy můžete kempovat téměř kdekoliv (výjimky tvoří místa, kde je vyloženě napsané - tady ne). Nikdo Vám ale už neřekne, že z pohledu reálného to jen tak možné není! Ze silnice jen tak někam nesjedete (pokud nemáte 4x4 minimálně SUV) a hned od zpevněné cesty najdete rozpraskanou zem, kam prostě autem nemáte možnost vjet...

Vzhledem k tomu, že Island je poměrně drahou zemí, tak před cestou proběhlo šetření, jak ušetřit: 

Dovézt lze max. 3 kg potravin a celková hodnota nesmí přesáhnout 18 500 ISK. Pro představu k 10/2018 je 1 ISK = 0,19602 Kč (jen pro zajímavost, my jsme jeli v 05/2017 s kurzem 0,2256Kč).

Pro mnohé dovolená představuje vidinu uvolnění se i popíjení alkoholu, ten je ovšem na Islandu extra drahý, proto můžete dovést (info aktuální k 10/2018):

1 litr lihovin a 1 litr vína a 6 litrů piva nebo

1 litr lihovin a 9 litrů (18 plechovek) piva nebo

3 litry vína a 6 (12 plechovek) litrů piva nebo

1,5 litru vína a 9 (18 plechovek) litrů piva nebo

12 litrů piva (24 plechovek)

Pravdou je, že potraviny a zejména alkohol představují vysoké položky na listu útrat. Poté je to auto či jakékoliv jiné ubytko. Letenky se dají sehnat velmi levně (i kolem 3 tisíc), a podle toho to tedy i vypadá v počtu návštěvníků... 

Jak se vyhnout hordám turistických nadšenců?

Návalům turistů (ale i relativně bratelnému počasí) se vyhnete, když vycestujete mimo měsíce nejteplejší. My jeli na začátku května, sezóna se rozjížděla, sněžilo jen občas, ale přesto lidí více než bychom si přáli. Dle slov místních je turismus rok od roku masivnější.

Druhý taktický počin spočívá v lokaci. Po příletu do Keflavíku jsme následovali cestu na západ, sever a přes východ zpět na jih (kde nám zbylo nejméně času a žasli jsme, o kolik více se na jihu vyskytuje turistů oproti západu a severu). 

Co bylo to nej?

Pro mě jednoznačně termální jezírka! To musíte zažít, nelze popsat pocit, kdy jste totálně vymrzlí, svlékáte se venku z asi pěti vrstev a horalek do asi pěti stupňů nad nulou...po ledové zemi lezete do kouřící se louže uprostřed surové přírody. Pocit totálního nechtění se se mění v naprostou blaženost. Navíc se nahřejete natolik, že opačný proces - tedy oblékání - je také příjemné.

Pozor, rozdíl je, zda hovoříme o Hot Springs nebo Hot SPA. Pro mě zajímavější zážitek představují ty první zmíněné - tedy přírodní,  nijak extra upravené, navíc se zde ocitnete často sami. Avšak na Hot SPA jsme nezanevřeli a navštívili jak Blue Lagoon, tak i Mývatn Nature Baths. Přes vcelku vysoké vstupné hodnotím zážitek na jedničku! Zejména z Blue Lagoon se mi opravdu nechtělo!!! 

Kdybych měla vypíchnout ty nejkrásnější Hot Springs, hovořila bych o: Grettislaug, Gudrunarlaug, Reykjadalur (protože sem vede krásný track a ráchat se můžete pro změnu v teplé řece) a Hrunalaug. Podrobnosti se dočtete v dalším mém článku na cestujemesvetem.cz. Prospěšnou pomůckou v hledání jezírek představuje tato mapa.

Jídlo (je pravda, že to mě fascinuje všude, ale tady to byla fakt lahoda)! Alespoň náhražku islandské polévky se snažím najít téměř rok. No, pokud nemáte rádi humry, tak si asi extra nepochutnáte...každopádně představuje vydatné jídlo, jako většina potravin na Islandu...tu nejlepší jsme jedli ve Fish House | Bar & Grill. A v nejedné restauraci narazíte na tento úžasný slogan: Eat fish and live long, eat fish and love strong. Za ochutnání stojí také místní pivo, sušené ryby a mnoho dalších. Jedinému, čemu jsem odolala (bez velkých potíží) byl horse's steak... 

Můj drahý neumí moc slov českých (přestože žije v naší domovině přes 12 let), ale jedním z toho mála představuje slovo papuchalky. Jednak se mu líbí, jak se název vyslovuje (sice říká papukalky), ale hlavně proto, že jsou to roztomilí, drobní a barevní ptáčci, o které nezakopáváte na každém rohu. Vidět papuchalky představuje tak trochu "honbu" za pokladem. Ale na rozdíl od pokladu víte jistě, že ptáci někde existují. Je to jako když jedete pozorovat velryby - měli byste je vidět, ale nikdo vám nic nezaručí (btw. wale watching z Husavíku stojí také za zkoušku). Ke zmíněné fauně ještě připojím dodatek o koních, se kterými se nesetkáte jen na menu v restauraci, ale třeba i na silnici:

Pravda je, že celkově zvířat jsme moc nepotkali, což nám ale vynahradil tento přátelský psík (rasy islandské):

Island sice nenabízí bohatou škálu zvířecích druhů, přesto představuje jedno z nejkrásnějších míst díky své neživé přírodě. Krajina je rozmanitá, drsná a surová, přesto úžasně malebná.