Jihozápadní Kanadou tam a přes severní USA zpět

Tak tak by se dal nazvat můj cestovatelský okruh, který jsme absolvovala během letních prázdnin 2015. Celá výprava trvala tři týdny, ale když to člověk žene, tak by se to zvládlo i za dva (ale byla by to škoda). A kdo nejvíce ocení tento kousek země? ...zejména cestovatelé vyhledávající krásnou přírodu plnou divoké fauny.

...nejprve plán trasy a poté zábava

Road trip jsem započala ve whasingtonském Seattlu a zamířila rovnou do kanadského Vancouveru. Udělala si odbočku do mého milovaného Jasperu ve Skalistých horách a přes Calgary si to razila rovnou do Yellowstone národního parku (dále NP) a svou cestu ukončila opět v Seattlu. Celkem se počet najetých kilometrů ve vypůjčené Navaře zdvihl o necelých 3 700 km.

Zdroj: mapy Google
Zdroj: mapy Google

Jak se do oblasti severozápadní Ameriky nejlépe dostanete?

Dlouhodobě nejvýhodnější spoj představují letenky do Seattlu. Nejenže samo město má co nabídnout, ale jedná se o opravdu strategický bod. Pokud nechcete dát celý okruh, tak pro kratší dovolenou lze volit mezi variantou procestovat národní parky Kanady nebo se vydat na opačnou stranu a navštívit jeden z nejkrásnějších parků na světě, Yellowstone.

Ekonomická stránka

Pravdou je, že oblasti nepředstavují typické baťůžkářské destinace. Zákaz stanování "na divoko" v parcích ničemu nepomůže a ceny v hotelích i kempech blízko NP nebo přímo v nich nepatří do kategorie nejlevnější. Například v Yellowstone za přespání v kempu přímo v parku můžete zaplatit až 700 Kč/noc. Ale vcelku chytré řešení se skrývá v zapůjčení obytné dodávky. Pokud nejste přímo v národním parku, tak lze zastavit a přespat téměř všude. A spojíte tím náklady za půjčení auta a noclehy...Dále se připravte na dražší potraviny než u nás a poplatky za vstupy do NP. Sice například v Kanadě lze zakoupit tzv. Discovery Pass, který vám otevře brány ke stovce parků po celé zemi na celý rok, ale během krátké dovolené se nevyplatí kupovat. Denní vstup se pohybuje na dospělého kolem 10 kanadských dolarů a pro skupinu/rodinu kolem 20 dolarů na den. V Yellowstone zaplatíte 35 amerických dolarů, avšak nikoliv za osobu, ale za auto.

A to nejdůležitější: na co se můžete těšit?

Upřímně nejvíce na panenskou přírodu a divokou zvěř, kterou často pozorujete jen pár metrů od sebe...

V Kanadě bych hovořila zejména o medvědech, sobech, losech, kojotech, které opravdu máte možnost vidět často a blízko a celkově o Skalistých horách. Národní parky Banff a Jasper patří mezi naprostý top pro cestovatele. Ukázkovou ochutnávku toho, co v daných oblastech lze spatřit jsem projektovala do článku o oblasti okolí městečka Jasper.

Naopak pokud se zdržujete v okolí Tichého oceánu, můžete vyrazit za celoživotním zážitkem, tedy vyjet pozorovat velryby (ideálně z Vancouver Island, konkrétně doporučuji městečko Tofino). S velkou pravděpodobností potkáte i lachtany a roztomilé mořské vydry ležící na hladině s břichem vystrčeným nad hladinu.

V Montaně (hned za hranicemi s Kanadou) se nachází scénická cesta s výhledy na hory a nese výstižný názvem Going-to-the-Sun Road. Ovšem vždy je dobré si předem zjistit její sjízdnost, zejména v měsících blížícím se k zimnímu období.

Yellowstone NP vás naopak uchvátí svou termální činností a barevnými úkazy. Nejikoničtější barevnou stopu vytváří Grand Prismatic Spring, jehož škála se během roku mění. Já jsem zastihla pramen v rozložení: sytě modrá, přecházející do tyrkysové a měnící se u okrajů na žlutou, oranžovou až do hnědé. Tento jev se děje díky vodě bohaté na minerály a živé organismy (zejména teplomilné bakterie). S průměrem přes 100 m vypadá tento pramen jako obří oko (třeba draka).

Kromě horkých pramenů zde tryskají gejzíry. Ten největší a nejznámější nese název Old Faithful. Dále můžete obdivovat také některé z celkových 290 vodopádů. Procházet se nad bublající a syčící zemí na dřevěných chodnících či navštívit yellowstonský Grand kaňon. No a o úžasný zážitek se rozhodně postarají obrovští funící bizoni, kteří často přecházejí silnice v hojných stádech. Když zrovna nezastavují silniční provoz, tak se vyhřívají na místech, kde pod zemí proudí vulkanické prameny.

Je toho opravdu hodně, co na této cestě můžete spatřit. Zejména pro Kanadu a sever USA platí dvojnásob, že čím více času na cestování máte, tím lépe a rozhodně ho zúročíte ve prospěch mnoha zážitků. Po cestě se nachází spousta treků a i návštěvy měst s nákupními vesničkami či ochutnávka amerických burgerů by se neměla vynechat!

Pro jakýkoliv detail k cestám piště prosím do komentářů za článeky spíše než na email, ať se informace šíři pro všechny 😊 Díky.