Jak naplánovat dovolenou nízkonákladově. Co třeba Maledivy?

Láká vás dovolená v exotice, ale odrazuje cena v katalogu cestovních kanceláří? Krásnou dovolenou si můžete zajistit sami, a to za zlomek ceny organizovaných zájezdů! Například Maledivy až 4x levněji! Pojďme se podívat, jak na to.

Pro cestování na vlastní pěst se hodí znalost angličtiny, chuť a čas k hledání (alespoň základních)
informací, následné plánování cesty, a tím posledním a nejdůležitějším - udělat první krok. Avšak ne všichni mají čas nebo umí anglicky...tací mohou využít třeba možnost nechat si sestavit plán na míru. A že jste pak v dané zemi sami a neumíte jazyk? Tak to už je horší, základní znalost se opravdu hodí... Avšak už jako malé mi moji drazí rodičové předali cennou zkušenost - neznalost jazyka není překážkou! domluvíte se opravdu všude! Jde spíše o vystoupení z bezpečné
osobní zóny... Následující řádky mají za cíl inspirovat a ukázat celkovou organizaci...

Na začátku

Plánování dovolené představuje velkou zábavu! Vždy k tomu přistupuji jako k projektu a jedu systematicky bod po bodu. Veškeré plánování musí mít nějaké prvotní výchozí stanovisko, které ukotví celou akci. Většinou začínám tím, že alespoň zhruba vím, ve kterém měsíci nebo ročním období chci vycestovat (v drtivé většině se to váže k nějakému státnímu svátku - snažím se šetřit i volno z práce). Ovšem období návštěvy různých zemí značně ovlivňuje cenu v daných lokalitách, a i cenu letenky! Je potřeba zohlednit i tento fakt.

Kam zamířit? Co třeba Maledivy?

Je pravdou, že organizování celé cesty na Maledivy nebylo tím nejjednodušším, co jsem kdy z cestovatelských výletů plánovala. Nejprve před vámi stojí těžké rozhodnutí, na který z krásných 26 atolů se vydat. K tomu si představte, že atoly jsou tvořeny celkem z 1 196 ostrovů! Kam zamířit? Každý máme jiné preference. Já jsem chtěla poznat život místních, jíst to co oni, dostat se na ostrov s úžasnou pláží, ze které mohu přímo šnorchlovat. A poté začalo vyhledávání...

Konečné rozhodnutí padlo na ostrov Fulhadhoo, jehož pláž byla v minulých letech vyhlášena tou
nejkrásnější na světě, a i nyní patří mezi 50 top pláží. Nachází se v Horsburgh atolu - přes 100 km severozápadně od hlavního města Male. Pláž měří téměř jeden km, což bez mála odpovídá délce celého ostrova.

Ve fázi vyhledávání finální destinace dovolené si vždy zjišťuji, jaké možnosti ubytování jsou v nabídce. Pro zajímavost - na přelomu roku 2016/2017 zde byl pouze jeden hostel s názvem 3 Hearts. Na konci roku 2018 jich zde najdete již šest!

S lokalitou také souvisí počasí. Když už vím kam, tak musím také vědět, zda mi celý pobyt neproprší. Ovšem období dešťů nemusí vždy znamenat překážku. Existuje mnoho destinací, kam lze jet i v tomto období bez obav!

Jako nejbezpečnější období bez deště na Maledivách se uvádí leden až duben. Ale počítejte, že v těchto měsících se ceny pohybují nejvýše. Stejně jako pro jiné lokality i pro tuto platí tvrzení: můžete vyrazit i v období dešťů a užít si sluníčka a vysokých teplot do sytosti, prší většinou přes noc, srážky přechází rychle.

Před cestou

Jakmile znám cílovou destinaci, zjišťuji a zařizuji:      

  • Jsou nutná víza? Jak dlouho se na ně čeká a kolik stojí?
  • Musím mít speciální očkování? Platí pro danou zemi nějaké zdravotní nařízení?
  • Jaká je politická situace - hrozí jakékoliv nebezpečí/nepokoje? Kde přesně?
  • Jaké jsou speciální nařízení v zemi? Pozor: na Maledivách je zakázaný alkohol!
  • Měna, výběry z bankomatů na místě, či jak je to s placením kartou...
  • Jak se budu na místě dopravovat, potřebuji mezinárodní řidičák? atp.

Dále zařizuji:

  • Kopii dokladů - vždy se vyplatí mít s sebou
  • Pojištění (pokud tedy nemáte tuto výhodnou variantu - pojištění k vaší platební kartě)
  • Parkování na letišti

Jak se na místo dostanu?

Obvykle najdete, rezervujete a platíte transfery online. Někdy se stane, že včasné plánování v předstihu možné není. V oblastech, kde informace nejsou na internetu holt člověk musí spoléhat na to, že místní se také musí nějak dopravovat a řešíte transfer až v průběhu.

Na ostrov Fulhadhoo se dostanete následovně:

Letenky můžete sehnat již od 13 tisíc s odletem z Prahy. Po příletu na uměle vytvořený ostrov (= letiště) se přepravíte kyvadlovou lodní dopravou přímo do hlavního města Male. Tento transfer jsem předem nerezervovala, jdete s davem. Z Male jsem poté měla vyhledaný spoj na Fulhadhoo (s jedním přestupem na jiném ostrově). Vzhledem k tomu, že veřejná doprava (loď) vyplouvá na ostrov pouze třikrát týdně, tak je dobré předem kombinovat přítel do Male s tímto transferem.

Trocha paniky

Přestože jsem znala přesné místo odplutí lodi na ostrov, tak v danou hodinu na daném místě to zrovna nevypadalo, že by z přístavu měla odrážet nějaká loď směr Fulhadhoo. Zavládla lehká panika. Male je sice vcelku pěkné město/ostrov, ale představa, že tam strávím několik dní (do dalšího termínu odjezdu veřejné dopravy) na úkor bílé pláže, azurového moře a klidného ostrova, mě "lehce" znepokojovala. Naštěstí místní se projevili velmi ochotně (jako zatím všude v Asii)!  Společnou spoluprací zjistili odkud loď vyplouvá a zajistili, aby na nás počkali. Dále zařídili, abychom se dostali co nejdříve na druhou stranu ostrova (celkem se to rovná spolupráci mezi místní policií, pracovníky přístavů na obou stranách ostrova a taxikářem). No není to úžasné?

Ponaučení neplyne žádné, v Asii to tak někdy chodí. Změna přístavu nebyla nikde zveřejněná, přestože jsem se den předem dotazovala mailem. Důležité ale je, že vše se vždy nějak vyřeší!

Na závěr to nejlepší!

Již v průběhu zjišťování všeho potřebného si sestavuji hmatatelný výstup pro mou cestu - itinerář! Nejenže je to zábavná činnost, ale výsledkem se stane opravdu dobrý pomocník a průvodce! Ukládám si tam nejen informace o letech, místech, ale i mapy tras, důležité
adresy atp.

Sumarizace kroků pro naplánování dovolené nízkonákladově: Hledejte levné letenky. Buďte flexibilní. Plánujte. Využívejte místní dopravu. Pokud místní zvyky a fauna dovolí, nocujte "na divoko" nebo v ubytování místních. Jezte u místních nebo tam, kam chodí oni sami.

Berte tento článek jako doporučení pro naplánování kratší dovolené (až 3 týdny), kdy potřebujete šetřit čas a chcete toho vidět co nejvíce. Něco jiného je, pokud máte na cestování měsíce a měsíce...