Nečekané překvapení v podobě Irska!

Procestováno 10/2017

Dublin? Dobře, to může stát za podívanou...ale zbytek Irska? Nebude to "jen" druhé Skotsko? Má vůbec co nabídnout? Ohromné překvapení skýtá tento malebný ostrov! Jde především o náladu, atmosféru, lidi, pivo, whisky...mnohdy jsem se cítila, že jsem mimo buď já, nebo scenérie, které se přede mnou odehrávají...a to jsem popíjela s mírou! Mimochodem výlet do Irska můžete snadno naplánovat v low cost variantě!

Pro pořádek nejprve několik praktických informací. Do Dublinu si zaletíte například z Prahy velmi
výhodně. Nejenže bez přestupu, cesta trvá krásné dvě hodiny a půl, ale ceny na letenky najdete mnohdy v akci. S přehledem se vejdete do tří tisícovek a žhavým tipem jsou nadcházející Velikonoce. Let od 26. - 29. 4. seženete pouze za tisícovky dvě (hledejte třeba na skyscanner).

Za 4 dny (včetně přeletů) jsme ujeli přes 600 km. Vydali jsem se směr jihozápad. Trasa našeho výletu (v bodech) začala v Dublinu a pokračovala přes Kilkenny, Cork, Killarney a zpět.

Sice půjčení auta nepředstavuje nejlevnější variantu, ale pokud ji hledáte, tak mám dobré zprávy. Jestliže chcete ušetřit co nejvíce peněz, Irsko reprezentuje jedno z ideálních míst pro stopování! Tento způsob dopravy doporučuje nejeden cestovatel, hlavní důvody jsou dva: rychlost - nečekáte dlouho a bezpečnost. Za příznivého počasí navíc lze kempovat i ve volné přírodě. Pro zájemce o vyšší komfort je zde seznam kempů se zázemím.

Co představuje to nej z jihozápadu? Podívejme se do jednotlivých lokalit:

Dublin

Střed města roztíná řeka Liffey. Díky tomu zde najdete mnoho krásných mostů. Historické budovy plní ulice stejně jako v jiných velkých městech. Ovšem navštívit kousek od centra destilerii se jinde jen tak nepoštěstí.

Barů najdete v Dublinu nespočet, ale minout byste určitě neměli Temple Bar. Turisticky významné místo, které praská ve švech! Bar je považován za středobod nočního života.

V Dublinu se výborně najíte, pobavíte, popijete. Má svou atmosféru, kterou vystihuje spojení - příjemně pohodová!

Kilkenny

Pokud nemáte dostatek času, doporučuji v Kilkenny navštívit alespoň pivovar Smithwick's. Za napsání (ale hlavně i návštěvu) stojí i zmínka o kamenném středověkém hradu a gotické katedrále St. Canice´s Cathedral.

Cork

Cork se řadí mezi top 10 v Irsku. Druhé největší město je velmi moderní a v žebříčku se nachází právem. V okolí hledejte hlavně odkazy na keltskou historii a tradice.

Nedaleko Corku najdete něco, co bych zrovna já v Irsku nehledala. Park nebo spíše safari. Přesný název je Fota Wildlife Park a zvířata se tu potulují po rozloze 70 akrů. Jakoby obora představuje příjemnější a méně "bolestnou" alternativou zoologické.

Za evropskou top atrakci se považuje Spike Island, který se nachází právě nedaleko Cork. Jedná se o ostrovní věznici a přezdívá se jí irský Alcatraz.

Killarney

V západním cípu ostrova leží trochu mystické městečko, kde se běžně k dopravě využívá koňské spřežení s vozkou!!! Obecně je patrné, že koně slouží jako dopravní prostředek. Killarney doporučuji zejména večer, centrum tvoří útulná hospůdka za hospůdkou. Nedaleko města se nachází Ross Castle.

Výšlap po Killarney národním parku se rozhodně nerovná nudné procházce. Je na co se dívat. Můžete si obejít Muckross Lake a v půli putování vás velmi mile potěší Dinis Cottage, kde si pochutnáte třeba na výborném anglickém čaji! Opodál se nachází Old Weir Bridge, ke kterému stojí za to si z hlavní cesty zajít.

TIP: Čím více se jede na západ, tím častěji narazíme na pohádkovější místa vytržená z běžné reality, na kterou jsme zvyklí!

Jakmile máte v plánu vydat se do jiných (nebo i do jiných) částí Irska, místní doporučují zejména Baliina a Sligo - leží kousek od sebe směrem na sever od Dublinu. A odkazy na další krásná místa Irska najdete v tomto článku z časopisu Koktejl.