Nejkrásnější místo na světě? U mě vítězí Jasper!

Kde pocítíte adrenalin při jakékoliv procházce přírodou? Kde potkáte grizzlyho u silnice nebo vedle stanu? Kde během přípravy oběda z okna kuchyně zahlédnete šakaly či pasoucí se soby uprostřed městečka? Čistou přírodu, spoustu divoké zvěře a mnohem více zažijete v součásti kanadských Kordiller - Skalistých horách.

Mnozí možná tuší, že Skalisté hory (nebo se jim říká také Skalnaté a často uslyšíte i anglický název Rocky Mountains) se rozkládají jak přes území Kanady, tak i USA. Měla jsem obrovské štěstí, že jsem se před lety dostala přes program WH (Working Holiday Visa) do Kanady a mohla zde strávit celých 5 měsíců a zkusit si žít uprostřed tak krásné přírody! O tři roky později jsem si některá místa opět projela během krátké dovolené, navíc jsem zavítala do Skalistých hor USA. Obě lokace mají své kouzlo, ale o výletu na sever USA poreferuji někdy příště...

WH program naše země uzavřela prozatím jen s Kanadou a Novým Zélandem. V roce 2013 ještě nebyl takový nášvih na žádosti o víza a ta se získávala reálněji, než tomu je v posledních 3 letech. Přestože prvotně jsem měla spadeno na Zéland, jsem moc ráda, že vyšla Kanada. První dva měsíce strávené ve Vancouveru byly plné výletů po okolí, vcelku těžké práce na pozici outdoor zahradnice, výborného sushi, medvědů na okraji města, válení se na pláži, zároveň lyžování v nedalekém Whistleru a mnohem více. Nápad přesunout se do Skalistých hor se zrodil v průběhu pobytu ve Vancouveru a z počátku jsem si tím nebyla jistá. Ale tento nápad hodnotím na milión. Prožila jsem dva neopakovatelné měsíce na jednom z nejkrásnějších míst, které jsem zatím navštívila.

Z trojlístku měst, kam se nejčastěji jezdí do Skalistých hor (nejen okukovat přírodu, ale i si přivydělat), jsme nakonec vybrali Jasper. Nejmenší, ale zato nejkrásnější. I po návštěvě dalších dvou původně zvažovaných možností (Banff a Canmore) pro mě zůstává Jasper tím nej. Proč? Hory městečko těsně obklopují. Méně turistů, spousta možností, malebná velikost. A co hodnotím jako top z dané oblasti?

1) Nejvíce jsem si cenila možnosti prostě se sebrat, nabalit věci na piknik a zajet si k pár kilometrů vzdálenému jezeru (ať už Pyramid Lake, Edith nebo Annette Lake)...U jezer najdete zázemí pro grilování a posezení. Čisto, klid. Nejenže jsem si vychutnávala dobroty z grilu, ale vzhledem k tomu, že v Kanadě je povolen limit až 0,8 promile, tak i nějaké to pivko. K tomu si přimyslete průzračnou vodu kýčovitě modré ledovcové barvy a výhledy na majestátní hory.

2) Jakýkoliv výšlap do lesa znamená opravdový adrenalin. Na medvěda narazíte lehce a kdekoliv. Říká se, že pokud toto divoké zvíře potkáte, tak nemáte křičet a utíkat. Na jednou menším treku do Valley of the Five Lakes se na cestičce proti nám najednou objevilo něco chlupatého, velkého, naštěstí černého. Nejprve jsem zařvala a poté se otočila k úprku. Ovšem můj pohotový přítel mě čapl a otočil zpět čelem ke zvířeti. To si nás ale již díky mému výstupu všimlo. Zpozornělo a chvilku pozorovalo ty dva ustrašence. Vzhledem k tomu, že jsme padli na medvěda černého (nikoli grizzlyho), rozešli jsme se v mírumilovném tempu, couvajíce čelem k medvědovi. Tito medvědi mají z lidí respekt a nenapadají je (moc často).

3) Hory, hory, hory, kam se podíváš. Výšlap na nedalekou Whistelrs Peak rozhodně doporučuji a upřednostňuji před lanovkou, která tam vede. K nejvyšší hoře kanadských skalistých hor - Mount Robson (3 959 m) se autem dostanete za chvilku. Tu věčně halí mraky a vidět její vrcholek pokládejte za štěstí. Krásné výhledy lze pozorovat také z koňského sedla, vyjížďky zprostředkovávají dvě farmy a doporučit mohu Jasper Park Stables at the Fairmont.

4) Kromě možnosti výšlapů po okolí (Jasper národní park nabízí až 615 km turistických stezek) mám dobré zprávy i pro milovníky termálních pramenů. V nedalekém městečku (60 km je opravdu nic na kanadské vzdálenosti) můžete své tělo odevzdat do teplých pramenů koupaliště Miette Hot Springs. Sice se jedná o veřejné místo, ale svírá ho pouze čistá příroda s výhledem do okolních lesů.

5) Nejen těsně u Jasperu máte nepřeberné množství zažít něco nevídaného. Jakmile vyjedete do nepatrně vzdálenějšího okolí, nabídka se rozšiřuje. Co třeba podívat se na 23metrové vodopády Athabasca Falls? Nebo výlet na kajaku na jezeře Maligne Lake? Navíc cesta k jezeru vede přes taková místa, kdy zastavovat budete snad každých pět minut, abyste si vyfotili nejen okolní přírodu, ale třeba i kamzíky či medvědy.

Nepřeháním, pokud řeknu, že Jasper pro mě představuje jedno z nejkrásnějších míst, které jsem měla to štěstí navštívit. A jak jsem celý svůj pobyt v Kanadě zakončila? Pro rekapitulaci - po dvou měsících ve Vancouveru následovala koupě auta (Dodge Grant Caravan), které můj šikovný přítel přestavěl na obytný. Poté jsem strávila dva úžasné měsíce ve Skalistých horách v Jasperu a završení následovalo v podobě sladkého měsíčního cestování po kanadských Skalistých horách přes poušť na Vancouver Island. A o tom zase příště...