Na Floridu nejen za mořskými pannami

Navštíveno 09/2017

Když jsem se zamýšlela, co je nejvíce ikonické pro Floridu, první mě napadli pelikáni, aligátoři a spousta barev (pomalované omítky domů, odpadkových košů, obřích květináčů, věží pobřežní hlídky a mnoho, mnoha dalších), což vystihuje například recepce James hotelu:

Mnozí cestovatelé mají asi vypozorováno, že akce na letenky na Floridu se objevují často (seženete dokonce i kolem 8 tisíc). Dlouho jsem této destinaci odolávala - nezdála se mi až TAK zajímavá, turistické místo (přeci jen každý chce vidět to, co jiný ještě neviděl nebo kde se nebude mačkat s hordou dalších turistů) a v neposlední řadě to není úplně low-cost destinace.  Nicméně můj drahý se vracel z pracovní cesty a přeloďovací místo bylo Miami - tak proč si neudělat výlet? Jako vždy se osvědčilo pravidlo - nevalná očekávání mnohdy přináší spoustu krásných zážitků.

Přestože mě plánování cest velmi baví a ráda využívám čas efektivně, tak jsem v případě Floridy udělala (pro mě šokující, ale již několikátou) výjimku. Jsou destinace, kde se plánovat vyplatí (pokud máte málo času a chcete toho stihnout co nejvíce), ale jsou i destinace, kde to může být více "free" (na volnější variantu je vždy lepší mít i více času na prozkoumávání). Nicméně k faktům...Za pouhopouhých 9 dní lze autem zvládnout 800 km, a to s přehledem. Měla jsem pouze rámec destinací a hlavní cíl: poznat hlavně přírodu. Zejména zvířectvo, pláže a důležité bylo i jídlo.

Plán trasy:

Miami (Miami beach) - přes Everglades NP do Naples (floridská Neapol, mimochodem mají tam i Benátky) po západním pobřeží na Siesta Key - Cocoa Beach - Fort Lauderdale a zpět do Miami (Little Havana). V tomto článku se podrobněji zmiňuji o "tučných" místech, info o "netučných" najdete v článku To nejlepší z Floridy.

Pozor na počasí: Vzhledem k tomu, že jsem vycetovala v srpnu, kdy jsou časté bouřky (pár dní po odletu domů udeřil hurikán Harvey), tak voda na jižním pobřeží byla spíše hnědá a vlny nemalé:

Miami beach - žraloci

Nejsem zastánce přehršle turistů a míst příliš veřejných. Obdivuji spíše klidné a soukromější pláže.  Avšak Miami beach vcelku překvapila. Přestože celý táhlý břeh lemují výškové budovy, bílý písek, dřevěné stánky a barevné věže pobřežní hlídky dotváří atmosféru a vtiskávají místu jedinečnost. Pokud máte cestu okolo, na pár dní bych se zastavila. I noční Miami představuje nevšední podívanou.

Kromě pozorovatelného respektu ze žraloků, najdete na Floridě další velmi rizikové zvíře. Tím je pelikán (samozřejmě s nadsázkou). Ptáci loví ryby jen pár desítek centimetrů vedle vás. Mnohdy člověk nabývá dojmu, že příští kořistí bude on sám...

Naples - mořské panny

Jedno z nejbohatších měst na Floridě. Tomu také odpovídala cena ubytování, která byla lehce vyšší než v jiných částech. Avšak vévodí zde malebnost a možnost výběru z vynikajících restaurací (zvolili jsem levnější variantu a navštívili podnik s názvem Pinchers). Hned vedle restaurace najdete Tin City Shop - na pokoukání i nákupy. V oblasti je vyšší výskyt mořských pan, jak se kapustňákům přezdívá. Jak jsem psala již výše, západní pobřeží bylo dost rozbouřené a barva vody vypadala takto:

Druhý den ráno to bylo o něco lepší, ale stejně žádná extra hitparáda...

Siesta Key - klid

Krásné místo, kam stojí za to se podívat. Hlavní důvod: malebnost a barevnost městečka. Pláž Siesta Key Beach je hodně široká, takže ne až tak útulná. Avšak tento lehký deficit kompenzuje bílý "jmňo-jemný" písek a všudypřítomná pohoda a klid (v srpnu). Ale obecně si troufám tvrdit, že to tady nijak extra "netepe" ani během sezóny. Na pláži nehledejte restaurace ani bary.

Cocoa Beach - noční život

Oproti Systea Key Beach naopak na Cocoa Beach bary a restaurace ani hledat nemusíte, je jich tady tolik, že si stačí vybrat. Avšak každá část pláže si zachovává svoji podstatu - kde jsou bary, tam hraje hudba, srocují se místní i turisté, vévodí všudypřítomný hlahol. Naopak kde bary nejsou, tam najdete klídek a krásné scenérie. Jedno z nejpříjemnějších a nejlépe umístěných ubytování (prodlužovali jsem pobyt 2x!) jsme našli v Sea Aire Motel.

I na Cocoa beach najdeme věže pobřežní hlídky. Sice ne tak barevné, ale neméně krásné jako ty v Miami...Na pláži jsme takto vítali sluníčko...

Měla-li bych shrnout Floridu stručně a výstižně, napsala bych: hravá, zábavná, barevná a živá!