Skútrem po Vietnamu?

Procestováno 03/2018

Dokážete si představit, že nějaký ten rok umíte na kole, už pár let jste na něm ale neseděli a jen občas spadnete? ...skútr jste nikdy neřídili, ale zvažujete si ho půjčit zrovna ve Vietnamu? Toto sice nebyl můj případ, ovšem tak trochu sedí na mého drahého...

První zkušenost, která se nejvíce přiblížila (pro některé z našeho páru) k sebevražednému kroku v podobně zapůjčení motorového vozidla s úmyslem ho i řídit, se odehrála v Dong Hoi. Obchodníci okolo nádraží v tomto malém městečku mají přesně danou dobu, kdy nalákat své zákazníky na cokoliv. Doba se shoduje s příjezdem vlaků. Jakmile jsme vystoupili, začali po nás místní střílet nabídky, které jsme odráželi. Asi po 5 minutách a dvanáctém odmítnutí jsme prozřeli a položili si otázku: "Proč vlastně bojkotujeme pozvání na ranní kávu se snídaní?!" Nechali jsem se odvést do jedné "restaurace" (což byl vlastně dům šéfkuchařky, číšnice a majitelky v jedné osobě). V průběhu naší přítomnosti v "restauraci" se zatím probudily děti. Přes "obývák", kde jsme vychutnávali kávu, si zašly vyčistit zuby k jedinému umyvadlu umístěnému zvenčí u vchodu. Nasnídaly se u vedlejšího stolu. Nejstarší děti odešly do školy a nejmladší začalo sledovat televizi, která byla připevněná hned nad sousedním stolečkem.

Dopíjíme extra silnou a velmi sladkou (chtěla jsem s mlékem, ale netušila jsem, že to znamená se Salkem) kávu, díváme se ven do deštivé ulice (přední strana restaurace jsou vlastně stahovací garážová vrata a zároveň hlavní vstup do domu) a přemýšlíme, zda do toho jít. Půjčit si skútry a vydat se do deštivého dne v cca půl sedmé ráno??? 

Zvažujeme bus, protože do oblasti Phong Nha se dostat prostě musíme. Při pozorování vcelku rušné ulice (obchodníci mají na pilno) si všimnu cedule (ano, stále v té samé "restauraci") a asi po 2 minutách, co jsme s majitelkou zapředli rozhovor na téma půjčení skútru, se už dva stroje přistavují před vchodem. No, nebylo cesty úniku a musím říct, že to bylo jedno z nejúžasnějšího způsobu přepravování, které jsem zatím na cestě zažila! Zejména doporučuji trasu z Đồng Hới směr Bãi Đá Nhảy do Phong Nha-Kẻ Bàng National Park!

Informace, které se hodí...

Obecně, doprava je hustá, ale panuje zde pravidlo pozornosti - vy dáváte pozor, ostatní dávají pozor a vše nějak funguje!

Doporučení - hned jak můžete, pořiďte si "náhubky", jinak vás může brzy bolet hlava z výfukových plynů.

Cesta na pláž Bãi Khem (jedna příjezdová cesta vede přímo k obrovskému resortu, který si nárokuje tuto krásnou pláž a nedovolí vám se na ni dostat)...avšak existuje i jiné řešení:

Na silnici je možné potkat mnoho krás nebo i krav.

Skútry jsme půjčovali celkem na třech místech, vždy jsme projeli okolí a vraceli na místo vypůjčení. Poprvé to byla oblast Phong Nha, poté oblast Da Nang a naposled ostrov Phu Quoc. Cena v roce 2018 vyšla na 100 - 150 Kč/den/jeden skútr. Ne úplně plná nádrž byla za cca 80 Kč. Pouze v Da Nang jsme nechávali pasy v zástavě, jinak půjčení bylo na dobré slovo.

Problém byl trochu s helmou - pokud je vaše hlava jako větší meloun (nebo jako hlava mého drahého), tak to může trvat i několik obíhání po okolních sousedech, aby vám majitelé skútru sehnali padnoucí škopek.

Poučení pro příště? 

- nebála bych se půjčit skútr na jednom místě a vrátit někde jinde a projet si Vietnam celý jen na skútru...

- příště si beru rukavice na kolo, protože tak spálené hřbety rukou jsem asi nikdy neměla a doporučuji triko s dlouhým rukávem...