To nejlepší z jihu Floridy

Navštíveno 09/2017

Velmi levné letenky. Na to, že je to stát USA, tak překvapivě velká exotika. Výborné jídlo. Duhová města. Skvělé pláže. = výčet jen několik málo z mnoha důvodů, proč navštívit zrovna Floridu. A co bylo úplně tím nejlepším?

Cestujeme za zážitky, novým objevováním a mnohdy máme z určitých míst nějaké pocity, které se mění i podle toho kdy na místo jedeme. Jedno a totéž místo není stále to stejné, vždy se k tomu pojí nálada, pocity, aktuální rozpoloží. Pokud bych (tak trochu subjektivně) měla vypíchnout top z jižní Floridy, tak bych jmenovala:

Little Havana

Prvotně lehký šok a instinktivní pocit úprku z této čtvrti města Miami. Původní spojka USA s Kubou a místo kriminální a drogové neřesti má své velmi silné kouzlo. Poprvé, kdy jsem se v USA nedomluvila anglicky a zároveň poslední popud k tomu, abych začala se španělštinou. Všudypřítomné doutníky, otevřené bary do ulic, živá hudba, výborné kubánské jídlo, pomalované fasády kaváren a restaurací, kubánští barevní kohouti v nadživotní velikosti, tak to je kousek Kuby na Floridě.

Everglades National Park

K této akci jsem se dostali úplně náhodou. Jako všichni jsem se chtěli projet v air boat a podívat se na aligátory v místních bažinách. Jak jsem si předem nastudovala - okolo silnice 41 směr Carnestown je spousta cedulí s nápisy lákající na vyjížďku s tou a tou místní "agenturou", tak jsem tomu nechala volnější průběh. Nakonec nás upoutala odbočka na národní park. Netušíce, že se platí (tak vysoké) vstupné, jsme vjeli do parku a dojeli k informačnímu centru. Přímo z tohoto místa, kam jsme vjeli a zaplatili poplatek bylo možné dělat dvě věcí

- v naprostém horku a teplotě hodně nad 30 stupňů si zaplatit půjčení kol a v pravé poledne si projet cca 10 mil parkem (rozumějte projet se naprosto přímo mezi bažinami, tedy aligátory - úzká cestička byla lemovaná vodou u samotného kraje cesty, a to z obou dvou stran)

- nebo si zaplatit pohodovou vyjížďku v takovém jakémsi vláčku a pozorovat přírodu z bezpečné vzdálenosti...

Přestože jsme někdy docela bábovky, tak jsem šli do varianty číslo jedna. Tato volba se ukázala jako více než dobrá! Aligátorů jsme viděli několik, spousta ptáků (nejsme ornitolog, takže jediné, co mohu s jistou říci je to, že byli obrovský), také želvy. Nerada vyhazuji zbytečně peníze, ale toto byl opravdu zážitek k nezaplacení - vstup do parku i půjčení kol!

Air boat na okraji Everglades NP

Po nepodařeném pokusu o let na air boat po bažinách v ENP (tam je zákaz, aby se nerušila zvířata) jsme hned u další odbočky zastavovali a domluvili se s místním pilotem, aby nás vzal na projížďku. I přes vypůjčená ochranná sluchadla to byl pořádný rachot. Smykovaly jsme bažinou, motor hřměl za našimi zády a aligátoři? Tam jsou naučený jak kočka na zachrastění granulí. Jakmile jsme zastavili, během chvilky připlaval mladý páreček a vzápětí větší samec s deformovanou přední končetinou (prý z bojů). Motivací nebylo se nám ukázat, ale sladké marshmallow, který dostanou "za odměnu". Aligátoři byli přímo u lodi, kterou podplouvali a pěkně se nám ukázali, bylo to něco nepopsatelného.

Fort Lauderdale

Obecně vyhledávám klidné oblasti, krásnou přírodu a ideálně se chci nacházet uprostřed ne-civilizace bez konzumu. Fort Lauderdale takovým místem není, a přesto oplývá (pro mě vcelku nepochopitelně) chytlavou atmosférou. Možná za to mohou super vlny, skvělá kombinace barvy moře a žlutého písku, tepající ulice, výborné jídlo, návštěva Bubba Gump Shrimp Co. restaurace. Abych nezapomněla! také výborné jídlo a výborné jídlo.